NEDEN SİGORTA YAPTIRMALIYIZ?

BY IN makale On 22-04-2016

Hepimizin hayatında sahip olduğu kıymetlerimiz var.Sağlığımız,ailemiz,mal varlığımız,çevremiz gibi. Örnekleri de çoğaltmak mümkün.

Bir birey olarak düşünün nelere sahipsiniz, ve sahip olduklarınızın kaç tanesi sigortalı.

Aileniz? Eviniz? Arabanız?  Ve daha başka neye sahipseniz…

Kötü senaryolar hayatta her zaman olabilir. İyilerde.

Her insanın fıtratında vardır bana bir şey olmaz demek. Misal annelerimizde kapıdan çıkarken okuyup üfleyip çıkar.Tabi ki bütün varlığımız Rabbimizin emrinde ol derse her şey olur. Lakin birazda işimizi sağlama almak gerekmiyor mu?

Örneğin zorunlu olmasa kimse trafik sigortası yaptırmaz. Trafik sigortası kendi kusurunuzdan 3. Şahıslara vereceğiniz her türlü zararı karşılar. Kasko ise kendi aracınızın başına gelecek zararları karşılar. Ve Türkiye de 8 milyon aracı %25 i kaskolu. Bu demek oluyor ki başkasının aracı kendi aracımızdan daha kıymetli yada bütün sürücüler yüksek özgüvene sahip ‘’bana bir şey olmaz ‘’ !

Ancak istatistiklere bakılırsa sadece 1 yıl içerisinde Ülkemiz karayolu ağında sadece 2013 yılında gerçekleşen trafik kazalarında ölen kişilerin %42,8’i sürücü, %39,5’i yolcu, %17,7’si ise yayadır.

İstatistiklerde bu tezimizi doğrular nitelikte.

Şimdi sorulması gereken konu ise ‘’ben sigorta yaptırdım yani hiç kaza yapmayacak mıyım?’’

Tabiki kaza yanlışlıkla meydana gelen bir olaydır. Ancak önlem nedir? Araç kullanılacak  ise kurallara uyulmalı,emniyet kemeri takılmalı,aracın bakımı yapılmalı,sigortaları tam olmalı. Ve dahası bir kazada olan sadece araçlara olmuyor. Araçların içinde daha önemli olan insan canı var. Hiçbir bedelle ödenmez.

Bundan sonra olacak her şey kazadan ziyade kaderdir.

Sigorta ise kazadan sonra devreye girmekte.Kaza sonunda  Hem trafik hem kasko sigortası var ise şanslısınız. Karşı tarafın hiçbir sorumluluğu için bir bedel ödemeniz gerekmez. Var olan sistem sizin kazadan sonraki bütün ihtiyaçlarınızı karşılayacak genişliktedir.

Hayatta bir şeylere sahip olmak öyle kolay olmuyor. Hele de günümüz şartlarında imkansız. Sabah erken saatlerde rızkımızın peşine düşüp akşam yatana kadar sürekli üreterek emek veriyoruz. Bir kaza da neden bütün emeğimiz uçup gitsin.

Sigorta yaptıralım ki başımıza gelen bir olayda emeklerimiz uçup giderken ‘’eyvah’’ yerine ‘’iyi ki’’ diyebilelim.


SHARE THIS ON:

6 sene ago / NEDEN SİGORTA YAPTIRMALIYIZ? için yorumlar kapalı

22

NIS

No

Comments

sema

Comments are closed here.